Voľný čas

Oblasť Belianskych Tatier je turisticky veľmi atraktívna pre veľmi dobré až výborné podmienky pre letnú turistiku – náučný jednosmerný chodník Monkova dolina (Mąkowa Dolina) – Kopské sedlo (Kopskie Siodło, Siodło pod Kopą), cykloturistika, camp, oddych. V zimnom období turisti z regiónu, Slovenska a iných, najčastejšie európskych krajín s obľubou využívaju služby lyžiarskeho strediska Ždiar – Strednica (Zor – Średnica) ako aj ostatné súkromné vleky situované v miernych, stredných až prudkých svahoch.

  • Ždiar - voľný čas 1
  • Ždiar - voľný čas 2
  • Ždiar - voľný čas 3

Náučny chodník

Horstvo Belianskych Tatier a jeho okolie ponúka turistom možnosti značkovaných chodníkov, na ktorých možno vidieť jedinečné prírodné bohatstvo fauny a flóry. Zložené sú z dolomitických vápencov a počas najväčšieho zaľadnenia tu bolo 9 ľadovcov s najväčšou dĺžkou 2,5 km. Ku krasovým útvarom, ktoré sú pre Belianske Tatry charakteristické, patrí najvyšší vrchol Tatier Havran (2 152 m.n.m.) a najväčšia dolina – Monkova dolina, ktorá je turisticky sprístupnená. ukáž viac »

Ždiarský dom

Zachovalá ľudová architektúra v časti obce Antošovský vrch (Antoszowski Wiyrch) a Blaščatská dolina (Błaszczacka Dolina), originálne kroje charakteristické svojou ornamentálnosťou využívajú motívy rastlín a živočíchov z prostredia Belianských Tatier a okolia obce Ždiar. Každoročne sa v obci konajú Goralské folklórne slávnosti, na ktorých slovenské aj poľské tanečné súbory prezentujú tance, piesne a zvyklosti Goralov. ukáž viac »

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Nachádza sa neďaleko obce Tatranská Kotlina, v najvýchodnejšej časti Belianskych Tatier, vo vysokohorskom krasovom teréne. Vchod do jaskyne leží na severnom svahu Kobylieho vrchu, vo výške 890 m n. m., čo je asi 130 m nad hladinou riečky Belej. Jaskyňa bola známa zlatokopom už roku 1826, o čom svedčia uhľom písané mená a dátumy na jej stenách. Ich objav však ostal utajený. Až v roku 1881 vnikli do jaskyne jej prví známi objavitelia Július Husz a Johan Britz. Na ďalších objavoch sa podieľali aj B. Kaltstein a I. Verbovský. Sprístupnená bola za veľkých ťažkostí roku 1884. ukáž viac »

Ždiar

Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska, je rázovitou podtatranskou obcou so svojimi typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom a kultúrou s vyše 1300 obyvateľmi. Je špecifická ľudovou architektúrou, goralským osídlením a typickou goralskou monoštruktúrou. Jej celé priľahlé územie je začlenené do chráneného územia TANAP-u a prírodnej rezervácie Belianske Tatry. ukáž viac »

Lyžiarske strediská

Zimná sezóna v Ždiari je skutočne nádherná. Každý dom, každý strom, každý kopec je pokrytý obrovskou snehovou pokrývkou. Množstvo vždy pripravených zjazdoviek. Pre náročných lyžiarov alebo aj začiatočníkov, bežecké trate aj sánkovanie a lyžiarska škola pre Vaše deti. ukáž viac »

Splav rieky Dunajec

Samotná plavba z Červeného Kláštora po ústie Lesnického potoka trvá okolo 1 hod. a 45 minút a prekonáva výškový rozdiel 40 metrov. Dunajec vyhĺbil v pohorí Pienin obrovskú úzku a kľukatú tiesňavu dlhú 9 km. Dozviete sa najatraktívnejšie miesta splavu zo stručným popisom. Dominantou Pienin je panoráma Troch Korún, najvyšším vrchom je Okrunglica s výškou 982 m.n.m. Vstupnou bránou do kaňonu rieky je špicatá skala s názvom Ostrá. Jánošíkov alebo Zbojnícky skok - najužšie miesto Dunajca, široké 10m, hlboké 12m. ukáž viac »